Covid-19 nedeli ile birçok kongre iptal edilmiştir. !

Kongre web sitesi bölümünde yer alan web sitesinden kongre ile ilgili detaylı bilgi alabirsiniz.

sayfamızda yer alan veriler bilgi amaçlıdır, micegoo.com un herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


8. Uluslararası Fetal Hayattan Çocukluğa İlk 1000 Günde Anne ve Çocuk Beslenmesi Kongresi

  • KONGRE TARİHİ
    19 Mart - 21 Mart 2020
  • KONGRE ŞEHRİ
    Ankara, Türkiye
  • KONGRE YERİ
    JW Marriott Hotel
  • KONGRE WEB SİTESİ
Değerli Meslektaşlarım,

Bildiğiniz gibi bir çocuğun gelecekteki sağlığı büyük oranda konsepsiyondan sonraki ilk 1000 gün içerisinde, yani gebelik + ilk iki yaşta belirlenmektedir. Bu dönemde doğru beslenmenin, doğum şeklinin ve anne sütü almanın, annenin gebelikte yaşadığı stres, anne ve çocuğun kötü muameleye maruz kalmasının ve karşılaştığı toksik maddelerin, antibiyotik kullanımının çok önemli olduğu bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. İlk 1000 gündeki bu olumsuzluklar malnutrisyon ya da obeziteye, immünolojik, metabolik değişimlere ve beyin gelişiminin olumsuz etkilenmesine, epigenetik değişikliklere yol açmaktadır. Böylece başta diyabet, kardiyovasküler sistem ve akciğer hastalıkları, osteoporoz olmak üzere her türlü kronik hastalığın, nörolojik ve psikiyatrik bozuklukların, alerjik durumların, önemli oranda artmasına, kognitif fonksiyonların bozulmasına neden olmaktadır. Gereksiz antibiyotik ve kortikosteroid ilaç kullanımı da benzer etkilere neden olmaktadır. İlk 1000 günde doğru beslenme anne ve bebek ölüm oranlarını da etkileyebilen önemli bir faktördür. İlk 1000 günde beslenme, mikrobiyota ve epigenetik değişiklikler kişinin gelecekteki sağlığını etkileyen en önemli üç faktördür.

Yükseliş İktisadi ve Stratejik Araştırmalar Vakfı (YİSAV) bu konulardaki gelişmelerin tartışılacağı, 19-21 Mart 2020 tarihleri arasında JW Marriott Ankara Hotel'de düzenlenecek 8.Uluslararası Fetal Hayattan Çocukluğa İlk 1000 Günde Anne ve Çocuk Beslenmesi Kongresi'ne sizi davet etmenin mutluluğunu yaşamaktayız.

Kongre bilimsel seviyesi birinci kongreden itibaren en üst düzeyde tutulmaya çalışılmıştır. Bu nedenle her geçen yıl yabancı konuşmacıların ve katılımcıların sayısı da önemli oranda artmaktadır. Bu yılki konuşmacılarla bilimsel çıtanın daha da yükseltileceğini size müjdelemek istiyorum. 2020 yılında da serbest bildiri ve poster sunumlarına yer verilecektir. Kongremizin uluslararası bir kongre olması, sunumu yapan araştırmacıların akademik teşvik puanı almalarını da sağlayacaktır.

YİSAV kurulduğu 1995 yılından beri üreme sağlığı alanında çalışan bir sivil toplum örgütüdür. YİSAV ilk 1000 gündeki beslenmenin, fetal programlamanın, mikrobiyota ve epigenetik değişikliklerin önemini vurgulamak, toplumda ve meslektaşlarımız arasında bu bilinci yerleştirmek ve sürekliliğini sağlamak amacıyla da çalışmalar yapmaktadır. Bu amaçla YİSAV 2013 yılından itibaren, her yıl Mart ayında T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün desteği ile 7 kongre düzenlemiş olup, 19-21 Mart 2020 tarihlerinde 8. Kongresini Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TUSEB) ile birlikte Ankara’da gerçekleştirecektir. İlk 5 kongre Ankara’da, 6. Kongre Antalya’da ve 7. Kongre ise İstanbul'da gerçekleşmiştir. Kongrelere Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, Çocuk Hekimleri ve Üst Uzmanlık Branşları, Aile Hekimleri, Halk Sağlığı Uzmanları, Ebeler, Hemşireler, Eczacılar, Beslenme Uzmanları, Gıda Mühendisleri ve Sağlık Bakanlığı mensupları katılmaktadır. Alınan geri bildirimeler çok olumludur. Kongremize yine yurtiçi ve yurtdışından benzer alanlardan katılım söz konusu olacağı gibi ayrıca ilgili devlet kurumlarından ve pek çok Sivil Toplum Kuruluşundan da katılımlar olacaktır.

Bu düşünceler ışığında, 19-21 Mart 2020 tarihleri arasında JW Marriott Ankara Hotel'de gerçekleştirilecek olan 8.Uluslararası Fetal Hayattan Çocukluğa İlk 1000 Gün Anne Çocuk Beslenme Kongresi’nde sizleri aramızda görmeyi umuyor, değerli katkı ve katılımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Ferit SARAÇOĞLU

YİSAV ve Kongre Başkanı