Covid-19 nedeli ile birçok kongre iptal edilmiştir. !

Kongre web sitesi bölümünde yer alan web sitesinden kongre ile ilgili detaylı bilgi alabirsiniz.

sayfamızda yer alan veriler bilgi amaçlıdır, micegoo.com un herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


3. Uluslararası Şehir Çevre ve Sağlık Kongresi

Değerli Katılımcılar,

Yaşadığımız mahalle, ilçe, il, bölge, kıta, ada ve tümünün yer aldığı essiz güzellikteki küre; Dünyamız için birlikte konuşmak üzere Nisan 2020’de Türkiye’de buluşuyoruz. 3. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresi için 2-4 Nisan 2020 tarihlerinde İzmir’de olacağız.

3. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresi yaşamda umutsuzluğa yer olmadığını göstermek için temasını “Şehirde Sağlıklı Yaşamak” olarak seçmiştir.

Hepimizin yaşadığı, okuduğu, çalıştığı, boş zamanlarımızı değerlendirdiği şehirlerde sağlıklı yaşamı mümkün kılmak için neler yapılıyor, neler yapılmalı?

Bir kaç dekad önce şehirlerde endüstriyel kirlilik en endişe verici durum iken, bugün kemikleşmiş şehir, çevre ve sağlık sorunları yanında “Modern” yaşam stilleri sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Fiziksel aktivite azlığı, sedanter yaşam, obezite şehir yaşamına eklenerek sağlığı tehdit etmeye başlamış durumda. Çözüm, sağlıklı beslenme, stresin azaltılması, fiziksel aktiviteyi artıma ve obeziteyi azaltmada görünüyor. Bu konularda gelecek planları neler? Şehirlerde bu çözümler mümkün mü?

Bu sabah uyandığınız şehirde sağlıklı yaşama fırsatlarına sahip misiniz? Örneğin; arabanıza binmeden bir yerden bir yere rahatlıkla gidebiliyor musunuz? Günlük fiziksel aktivitenizi şehrin size sunduğu hangi imkanlarla yapacaksınız?

Dünya Sağlık Örgütü, sağlıklı yaşam için gerekenlerin neler olduğunun, bugün farkında olmamızı, gerekli önlemler alınmazsa, acil uyarı sistemleri kurulmazsa, gelişecek olaylara karşı uyum kapasitemizi geliştirmezsek ani ve hızlı yanıtlar veremeyeceğimizi belirtmektedir. Sonuçta toplum sağlık ve refah için büyük bir yük altında kalacaktır.

Aslında sağlıklı şehrin anahtarı; içinde yaşayanların kendini iyi ve güvende hissetmesidir.

Bundan önce gerçekleştirdiğimiz ilk kongremizde “Şehir Çevre ve Sağlıkta İşbirliği” , ikincisinde ise “Geleceğin Kentleri” temaları ile sizlerle birlikte olmuştuk. Bu kez temamız “Şehirde Sağlıklı Yaşamak”. Sizleri şehirde sağlıklı olmayı konuşacağımız, fikirlerimizi paylaşacağımız, tanışacağımız, keyifli zaman geçireceğimiz 3. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongremize davet ediyor, şehir, çevre ve sağlık çatısı altında, şehirde sağlık için biz de varız diyen siz paydaşlarımızı kongremizde görmeyi diliyoruz.

Saygılarımızla,

Kongre Başkanları

Prof. Dr. F. Nur BARAN AKSAKAL
Prof. Dr. E. Didem EVCİ KİRAZ