Covid-19 nedeli ile birçok kongre iptal edilmiştir. !

Kongre web sitesi bölümünde yer alan web sitesinden kongre ile ilgili detaylı bilgi alabirsiniz.

sayfamızda yer alan veriler bilgi amaçlıdır, micegoo.com un herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


11. Obstetrik ve Jinekolojik Ultrasonografi Kongresi

  • KONGRE TARİHİ
    24 Eylül - 27 Eylül 2020
  • KONGRE ŞEHRİ
    Bodrum, Muğla, Türkiye
  • KONGRE YERİ
    Lujo Hotel
  • KONGRE WEB SİTESİ
Değerli Meslektaşlarım,

Ultrasonografi tıbbın diğer dallarında olduğu gibi obstetrik ve jinekoloji alanında her konuya girmiştir. Teknolojik gelişimin erken dönemlerinde ultrasonografi yalnızca fetal muayene ve gelişim ile uterus ve adnekslerin değerlendirilmesinde kullanılırken, günümüzde over rezerv ölçümü, pelvik taban muayenesi, uterusun morfolojik değerlendirmesi, derin infiltran endometriozis tanısı ile plasenta akreta spektrumunun prenatal tanısı, fetal ekokardiyografi, fetal nörosonografi ve intrapartum ultrasonografi gibi ileri düzey uygulamalarda sıklıkla yerini almaktadır. 1997 yılında kurulan Obstetrik ve Jinekolojik Ultrasonografi Derneği (OJUD), kadın-doğum alanında ultrasonografide gerçekleşen güncel gelişmelerin takip edilmesi amacıyla kurulduğu yıldan itibaren mezuniyet sonrası eğitim kursları düzenleyerek kadın-doğum uzmanlık alanına rehberlik etmiştir. Ayrıca, 1998 yılından itibaren iki yılda bir düzenli olarak Obstetrik ve Jinekolojik Ultrasonografi Kongresi’ni düzenlemektedir.

Bu yıl, 13. sünü düzenlemekte olduğumuz kongremizde, tıpkı geçen yıllarda olduğu gibi, meslektaşlarımızın bilimsel gelişmelere erişebilmesi adına derneğimiz; obstetrik ve jinekolojik ultrasonografi alanındaki en güncel gelişmeleri içeren bir kongre bilimsel programı hazırlamıştır. Bilimsel programda, obstetrik ve jinekoloji pratiğinde sıklıkla karşılaşılan ve en tartışmalı klinik problemler ele alınmaya çalışılarak, kadın-doğum uzmanları ve yandal (perinatoloji, üreme endokrinolojisi, ürojinekoloji, jinekolojik onkoloji) uzmanları için ayrı ayrı çözüm ve yönetim önerileri sunulması hedeflenmiştir. Ayrıca, yaşanan medikolegal problemlerin azaltılması amacıyla ultrasonografik muayenede uzman ve yandal uzmanlarının sorumluluklarının tartışılacağı oturumlar düzenlenecektir.

Toplantı formatı, her zaman olduğu gibi kongre öncesi kurslar ve son gelişmelerin tartışıldığı planlı oturumlar şeklinde olacaktır. Sunumlar ağırlıklı olarak video sunum ile tarama ve tanıda son bilimsel yaklaşımın harmanlanacağı şekilde planlanacaktır. Sunumların sonunda soru-cevap bölümünün en önemli kısım olduğunu düşündüğümüz tartışmalara geniş ve yeterli zaman ayrılması hedeflenmiştir. Zira, tartışma kısmı, ilgili konunun uzmanları ile aklınıza takılan her konuyu bire bir sorabilmeniz için çok değerli bir platformdur.

Bu yıl, geçen yıllarda olduğu gibi genç akademisyen arkadaşlarımızın çalışmalarını bilimsel oturumlarımızda etkin bir şekilde görmek ve desteklemek amacıyla, önemli ve özelliği olan obstetrik ve jinekolojik olguların görsel video sunumları ana oturumlarda gösterilecek ve tartışılacaktır. Ayrıca, tüm kongre süresince, birinci trimester tarama, temel obstetrik ultrasonografi, fetal ekokardiyografi, fetal nörosonografi, intrapartum ultrasonografi, endometriozis ultrasonografisi vb. özellikli konu başlıklarında küçük gruplara konularla ilgili belli başlı can alıcı noktaların aktarılacağı ve olgu üzerinde demonstrasyona dayalı ultrasonografi workshop’ları düzenlenecektir. Bu workshop’larda küçük gruplara bire bir eğitim verileceği için önceden kayıt yaptırılması gerekecektir. Bu nedenle, kongre web sayfamızı yakından takip etmenizi öneriyoruz.

Kongrelerimize olan ilgi ve katılımda her yıl gerçekleşen artış bizi motive etmekte ve ihtiyaç duyulan konuları saptayıp daha faydalı olabilmek adına çalışma inancımızı arttırmaktadır. Bu nedenle siz değerli meslektaşlarımıza, katılımlarınız için şimdiden teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz.

Sarı yazın son günlerinde, yoğun çalışma tempolarımıza ve kış mevsimine geri dönmeden önce obstetrik ve jinekolojik ultrasonografideki yenilikleri, samimi, dingin ve bilimsel bir platformda gözde geçirmek üzere hepinizi güzel ülkemizin güzel Bodrum’una bekliyoruz.

Saygılarımla,

OJUD YK adına,

Prof. Dr. Oluş APİ